HISTORIE


Z Rudé hvězdy do SKP

Na první fotografii - můžete vidět prostor před Duklou Plzeň, foceno od stupňů vítězů. Úplně vpravo byste dnes našli budovu SKP Rapid Plzeň - dříve Rudá hvězda. Tento pohled do otevřené krajiny za nastoupenými střelci dnes již není možný, neboť zde stojí dospělé břízy a smrky. Rok - asi 1969.

Na druhé fotografii - nástup sportovců na Spartakiádě bezpečnostních sborů socialistických států - rok 1971. Budova Rapidu opět vpravo ještě 7 let nebude k vidění.
Na třetí fotografi - je Rapid již na světě, pravděpodobně po dokončení - rok 1978. U přední části budovy je ještě možno vidět lešení.


Podle dochovaných informací zahájil svoji činnost tento střelecký oddíl v roce 1950. V důsledku společenských změn byl z něj v roce 1992 vytvořen SKP Rapid Plzeň jako nástupce Rudé hvězdy. Sportovní střelba je řazena mezi sporty technické a je od založení novodobých Olympijských her sportem olympijským.

První individuální medaili a zároveň i titul Mistra Evropy získal Vladimír Hurt ve Wiesbadenu v roce 1968. První individuální medaili na MS získali Petr Kovařík a Rudolf Pojer ve Phoenixu v roce 1970. Historicky první titul Mistra světa získal Karel Bulan v roce 1974 v Thunu. První střelcem v České republice, který získal tři tituly Mistra světa je Prta Kůrka na MS v Suhlu v roce 1986.

Na úspěších z dřívějších let kubu se podíleli střelci - Mistři Evropy a Světa, medailisté z těchto mistrovství - Vladimír Hurt, Jan Bárta, Josef Šváb, Rudolf Kolínek, Bohuslav Šulc, Karel Skyba, Bedřiška Hyková, Veronika Piecuchová, Jiří Pletánek - pistoláři. Petr Kovařík, František Prokop, Karel Bulan, Marie Kalná, Rudolf Pojer, Jiří Vogler, Pavel Soukeník, Milan Bakeš, Petr Kůrka, Marta Nedvědová - puškaři. Účastníci Olympijských her - Stanislav Jirkal, Regina Jirkalová, Miroslav Růžička, Břetislav Putna,  Jindřich Skupa - pistoláři. Karel Bulan, Jiří Vogler, Petr Kovařík, Pavel Soukeník, Petr Kůrka, Milan Bakeš, Marta Nedvědová, Lenka Koloušková, Radim Novák - puškaři.

K úspěšným střelcům současným, kteří reprezentují náš klub na Mistrovstvích světa, Evropy, OH a světových pohárech patří - Martin Tenk, Martin Strnad, Martin Podhráský, Petra Hyková - pistoláři. Kateřina Emmons, Adéla Sýkorová, Pavla Kalná, Tomáš Jeřábek, Ondřej Rozsypal - puškaři. Mimo tyto vrcholné sportovní akce se naši sportovci zúčastňují celé řady dalších mezinárodních závodů pořádaných v Plzni - GP Plzně, VC Osvobození a VC Kooperativa.